A fost odată ca niciodată, o pâine care căzuse din camionul care o transporta. În căderea ei, o firimitură s-a desprins și s-a îndepărtat de restul pâini care și ea era pe pământ. Trei vrăbiuțe, când au văzut firimitura s-au și năpustit asupra ei, și au început să se bată pentru ea.
Într-un final, una dintre ele a reușit să prindă acea firimitură în ciocul ei și să fugă cu ea, cu alte două vrăbiuțe fugind după ea. Apoi a urmat o adevărată cursă uimitoare prin aer până când firimitura de pâine a fost consumată în totalitate.
Singurul lucru pe care l-au văzut aceste vrăbiuțe a fost firimitura de pâine căzută pe pământ. Nici una nu observase că lângă ea se afla o pâine întreagă. Cât de des, nu ne consumăm oare energia certându-ne sau zbătându-ne pentru lucruri mici, în timp ce adevăratele bogății trec neobservate ori ne scapă?