O legendă evreiască spune că în momentul în care Dumnezeu a vrut să creeze omul, el s-a consultat cu îngeri săi în fața tronului său, Nu îl crea, i-a spus îngerul dreptății, Pentru că el va comite tot felul de viclenii, răutăți împotriva aproapelui său, va fi rău și crud și necinstit și nedrept.
Îngerul adevărului a spus, Nu îl crea, fiindcă va fi fals și înșelător față de frați și surorile sale și până și față de tine. Nu îl crea i-a spus îngerul sfințeniei, Se va duce după tot ceea ce este impur în ochi tăi și te va dezonora în față.
Apoi s-a apropiat îngerul milostivirii, care a spus, Tată ceresc creează-l, căci în momentele în care va păcătui și se va întoarce de la calea cea dreaptă, de la adevăr și de la sfințenie, îl voi lua cu blândețe de mână și îi voi spune cuvinte pline de iubire iar apoi îl voi conduce înapoi la tine. Așa că Dumnezeu a creat omul în urma sfatului dat de către îngerul milostivirii.