Se spune că un cuplu și-a luat fiul în vârstă de 11 ani și fiica în vârstă de 7 ani la o peșteră dintr-un orășel mai îndepărtat de unde locuiau. Ca întotdeauna, când ajungeau la cel mai îndepărtat loc al acelei peșteri, ghidul închidea luminile pentru a dramatiza mai puternic, cât de întuneric și tăcut era tot ce se afla sub suprafața pământului. Acea fetiță, s-a trezit deodată învăluită într-un întuneric total, așa că s-a speriat și a început să plângă. Imediat vocea fratelui ei s-a făcut auzită, Nu plânge, Cineva de aici cunoaște de unde se aprinde lumina.