O mare sfântă a bisericii din primele secole, pe nume sfânta Brigita este cunoscută pentru marea ei sfințenie și slujire a celor săraci, pentru bunătatea ei mai ales față de animale. Când era mai tânără, lucra pentru un om bogat. Într-o bună zi, a pus trei bucăți de carne la gătit pentru cei trei angajați. Însă un câine care murea de foame a venit la ușă și implora ajutor așa cum numai căței pot mai bine. Brigita a lua una din acele bucăți de carne și i-a dat-o cățelului. Acum, se confrunta cu o problemă, cum avea să dea socoteală pentru carnea pierdută. S-a aruncat imediat în genunchi și a început să se roage. Când oameni au venit la masă, aceștia au găsit fiecare în farfuria lui câte o bucată de carne. Aceasta este doar o scurtă povestioară, ce ne ilustrează bunătatea unei inimii, bunătate care ar trebui să caracterizeze inima fiecărui creștin.