Într-o buna zi un turist a întâlnit un pirat într-un bar de țară. Curios fiind de înfățișarea piratului, acesta având un picior artificial din lemn, un cârlig, și un petic pe ochi, l-a și întrebat: Cum de ai ajuns cu piciorul de lemn? Piratul i-a răspuns, Totul sa petrecut într-o noapte furtunoasă, în care am căzut în niște ape pline de rechini. Iar unul dintre acei rechini mi-au mâncat piciorul. Ooo a exclamat turistul. Ce teribil! Dar cârligul? Ei bine, a răspuns piratul. O sabie a unui dușman mi-a tăiat mâna. Și a trebuit cumva să îmi fac brațul să fie iar folositor cumva. Așa că am pus un cârlig. Și iată cârligul. Wow! A remarcat turistul. Dar cum de te-ai ales cu peticul de pe ochi? O furnică mi-a înțepat ochiul, a răspuns piratul. Vrei să spui că ți-ai pierdut ochiul din cauza unei furnici? L-a întrebat turistul cu mirare și plin de dubii. Ei bine, a spus piratul, totul s-a întâmplat la doar câteva ore după ce mi-am pus cârligul. Cu toate acestea, piratul tot găsise un motiv pentru care trebuie să fie recunoscător. Că încă i-a mai rămas un ochi.