Generalul Collin Powell, a relatat la un moment dat următoarea poveste despre trei oameni care lucrau la o firmă de construcții. Primul dintre ei săpa însă se tot plângea despre greutatea muncii, despre salariul mic și despre căldura soarelui de nesuportat. Al doilea bărbat era rezemat de lopată, iar mâna lui era proptită în șold, în timp ce se lăuda cu vastele sale cunoștințe în construcții. El le spunea celorlalți muncitori că nu ar trebui să sape iar asta fiindcă știa mai bine decât toți ceilalți. Al treilea nu scotea nici un cuvânt ci continua să sape și să sape și să sape.
După zece ani, primul om încă săpa, al doilea era de mult timp terminat iar al treilea om devenise patronul acelei firme de construcții.