Într-o zi Gandhi călătorea cu trenul, iar la un moment dat unul dintre papuci lui i-a alunecat și a căzut pe șine. Gandhi nu avea cum să recupereze acel papuc din moment ce trenul se afla în mișcare. Spre amuzamentul însoțitorilor săi, Gandhi a luat cu calm și celălalt papuc și l-a aruncat peste geam, aproape de celălalt. Întrebat de unul dintre pasageri de ce a făcut aceasta, Gandhi a zâmbit și a spus că Săracul om care va găsi papucul pe șina de cale ferată, acum va avea o pereche de papuci noi.
Supă de pui pentru suflet, de Jack Canfield