Odată un copil a întrebat-o pe mama sa: Mamă, dacă Isus a înviat din morți și a îndepărtat toate suferințele noastre, cum se face că încă mai sunt oameni care suferă de foame, boală și nedreptate? Mama, îi răspunde, ținând cont de textul evanghelic de astăzi asupra modului în care gardieni au fost mituiți de către preoți și bătrâni, că, astăzi încă sunt persoane care refuză să creadă că Isus a înviat din morți și că trăiește și astăzi.