Într-o zi un profesor și-a întrebat studenți. Care parte din Sfânta Liturghie vă place cel mai mult? Spre surprinderea lui un student a răspuns: Partea în care preotul zice, Liturghia s-a sfârșit mergeți în pace. În mijlocul râsetelor studentul a continuat că Scopul Sfintei Liturghii este de a ne hrăni cu Cuvântul, Trupul și Sângele Domnului astfel încât noi să mergem înainte și să fim martori ai Domnului