Se spune că doi prieteni au devenit la un moment dat parteneri de afaceri. Unul dintre ei se încrederea atât de tare în prietenul lui, încât într-o zi s-a trezit că acesta fugise cu toți bani afacerii lor și cu soția lui. În acel moment și-a jurat că se va răzbuna pe acest ghinion al său. Un alt prieten al acestuia, aflând ceea ce s-a întâmplat a venit la el. Sfatul lui a fost acesta, poate că e greu să ierți, și mai greu să uiți. Însă e mai bine dacă îi ierți, altfel pe lângă faptul că ți-ai pierdut bani și soția, îți vei pierde și sufletul.