Într-o bună zi, un om stătea, atârna pe o singură ramă, și aceea subțire în vârful unui copac de unde nu avea cum să mai coboare. În acel moment, bărbatul a început să strige la Dumnezeu: Doamne te rog salvează-mă, tu știi că eu cred în tine. Tot ceea ce cer de la tine este să mă salvezi și voi vesti numele tău până la marginile lumii. Foarte bine atunci, s-a auzit vocea lui Dumnezeu. Te voi salva. Dă drumul la ramură.
Atunci omul, și mai nervos și tulburat a strigat: Să dau drumul la ramură? Tu chiar crezi că sunt nebun? Uni oameni se agață de propriile lor motivații atât de tare încât niciodată nu vor fi capabili să vadă lumina credinței.