Într-o zi de Ianuarie 1975, un astronom amator și în același timp preot misionar, pe nume Leo Boethin, scana cerul cu telescopul său în munți Abra din ținutul Luzon, Filipine. El admira stelele, când, dintr-o dată ochi i s-au oprit asupra unei stele în creștere. Puțin timp mai târziu și-a dat seama că era o cometă pe care nimeni nu o descoperise încă. A raportat descoperirea la centrul american de astronomie și în onoarea descoperirii sale, cometa a fost numită oficial Cometa Boethin. Aceasta stea în creștere, nu numai că a adus onoare universală acestui simplu și umil misionar ci a dat și o nouă dimensiune vieții sale misionare, și anume a descoperirii și vestirii lui Dumnezeu prin minunile creației.