Există o poveste despre un cuplu care și-au luat cei doi copii ai lor, un băiat de 11 ani și o fată de 7 ani pentru a merge în Peșterile Carlsbad din Texas. După cum făcea de fiecare dată, în momentul în care turul ajungea în cel mai întunecat loc din peșteră, ghidul închidea toate luminile pentru a dramatiza cât de întuneric și tăcut era acel loc din pământ. Micuța fetiță, când s-a trezit în acel întuneric total s-a speriat și a și început să plângă. Imediat s-a auzit vocea fratelui ei care i-a spus, Nu plânge. Cineva de aici știe cum să aprindă iar lumina.