Odată, un cuplu și-a reînnoit voturile făcute la căsătorie cu ocazia aniversării nunții lor. La recepția ce a avut loc după sfânta Liturghie, soțul a fost întrebat de către ceremonierul șef, Dacă ți s-ar oferi șansa de a începe o viață nouă, te-ai căsători cu aceeași femeie?
Luat prin surprindere, soțul a început să cântărească această întrebare în tăcere. Soția aștepta răspunsul și devenea tot mai agitată, nervoasă. Apoi, în fața tuturor invitaților, a spus plin de emoții, Da, aș lua-o iar.
La auzul acestor cuvinte soția a izbucnit în lacrimi. Acestea sunt lacrimi de bucurie, a spus ea apoi. Nu sunt perfectă, însă dau tot ce e mai bun din mine pentru a fi, totul datorită iubirii lui. Iubirea îi face perfecți.