Prioritățile din viață:
- Prioritatea sensului în viață – pentru ce trăim? De ce suferim? De ce muncim? De ce murim? Oare merită să trăim, suferim, muncim sau murim?
- Prioritatea Duhului asupra materiei, a sufletului asupra trupului. Nu numai cu pâine va trăi omul, ci și cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu”.
- Prioritatea etici asupra tehnologiei – noi ar trebui să căutăm nu doar ceea ce este ușor, ceea ce e economic, ceea ce e rapid, ceea ce e eficient, ci și mai presus de toate acestea ceea ce este etic.
- Prioritatea persoanei asupra lucrurilor. Un muncitor valorează mai mult decât o mașinărie, chiar și decât întreaga fabrică. Un copil, un om bolnav, un om în vârstă este mai valoros decât toți bani dintr-o bancă.
- Prioritatea lui Dumnezeu asupra omului. Dacă nu există nici un Dumnezeu, atunci nu există nici omul. Fiindcă omul este doar o simplă creatură a lui Dumnezeu.